GŁOS PANA (His Master’s Voice)
reż.: György Pálfi
scen. (na podst. S. Lema): György Pálfi, Nagy V. Gergö, Zsofia Ruttkay
prod.: Węgry 2018
lem1Źródło zdjęcia: ottawa.ctvnews.ca

Dziś mija 12-sta rocznica śmierci Stanisława Lema, który pozostaje najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem.

W tym roku Bomba Film wprowadzi na polskie ekrany najnowszą ekranizację dzieła pisarza – “Głos Pana”, w reżyserii Węgra György’ego Pálfi’ego, autora między innymi “Swobodnego opadania” z 2014, filmu wyróżnionego trzema nagrodami na festiwalu w Karlowych Warach.

Premiera zaplanowana została na październik.

Będzie to szósty oraz największy projekt w karierze nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową filmowca. Reżyser znany jest ze swojego wyczucia do wprowadzania do swoich filmów groteski i surrealizmu.

“Głos Pana” to jedna z najbardziej wymagających pozycji w dorobku Lema, powieść filozoficzna o próbach zrozumienia zaszyfrowanego przekazu z kosmosu.

Ekranizowanie dzieł Lema zawsze było wyzwaniem dla twórców, również tak wielkich jak Andriej Tarkowski (“Solaris”, 1972). Próbowali tego także między innymi Andrzej Wajda (“Przekładaniec”, 1968), czy ostatnio w 2013 roku Ari Folman, twórczo interpretując “Kongres” ze wspaniałą Robin Wright w roli głównej.

Filmowy “Głos Pana” to węgiersko-kanadyjska koprodukcja (pod angielskim tytułem “His Master’s Voice”). W międzynarodowej obsadzie zobaczymy między innymi: Piotra Hogharta, Erica Petersona, Kate Vernon (“Battlestar Galactica) i Marshalla Williamsa (“Glee).